Wenezuelska Santa Barbara przestaje latać

Największy w Wenezueli prywatny przewoźnik lotniczy, Santa Barbara Airlines, znane w ostatnich latach jako SBA Airlines, zawiesił działalność.


SBA Airlines

Boeing 757 w barwach SBA Airlines (fot: Venkat Mangudi)

Zawieszenie działalności Santa Barbara Airlines nie jest wielką niespodzianką. Te, istniejące od ponad 22 lat linie lotnicze, już w ubiegłym roku były zmuszone zawiesić działalność na prawie miesiąc, gdyż nie były w stanie opłacić niezbędnych ubezpieczeń, ani sfinansować niezbędnych, bieżących serwisów samolotów. Teraz ponownie, od kilku tygodnie, linie ponownie odwoływały loty i nie sprzedawały nowych biletów.

Różnica z ubiegłym rokiem jest taka, że tym razem zawieszenie działalności jest definitywne. –SBA Airlines oficjalnie informuje, że przestała działać jako przewoźnik lotniczy.– głosi, opublikowany wczoraj, komunikat.

Santa Barbara była przez lata największym prywatnym przewoźnikiem w Wenezueli. W trakcie prawie 23-letniej historii, samoloty w jej barwach latały zarówno wewnątrz kraju, jak i do Panamy, Kolumbii, Ekwadoru, Brazylii, Peru, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Maroko oraz na Arubę i Curacao.

Santa Barbara była też założycielem i przez kilka lat właścicielem, nieistniejących już, Islas Airways na Wyspach Kanaryjskich.

Lot Santa Barbara

Należący do LOT-u boeing 767 latał przez kilka miesięcy, wraz z polską załogą, w barwach Santa Barbara Airlines.

Linie Santa Barbara Airlines znane były też swego czasu, bardzo dobrze, w polskim Locie. Przez 4 miesiące, na przełomie 2006 i 2007 roku, nasz przewoźnik wypożyczył, wraz z załogą, boeinga 767 (SP-LPC) wenezuelskiemu przewoźnikowi. Latał on głownie między Hiszpanią i Caracas.

W 2008 roku Santa Barbara połączyła się ze swoim rodzimym konkurentem, liniami Aserca Airlines. Od tego czasu wykonywała loty jako SBA Airlines.

Aserca, która mimo połączenia z Santa Barabara zachowała odrębność operacyjną i posiada własny certyfikat operatora lotniczego, nie jest objęta ogłoszonym przez SBA Airlines zawieszeniem działalności. Co więcej ma też przejąc ok. 15 proc. pracowników swej unieruchomionej „siostry”.

Firma nie podaje w komunikacie powodu zakończenia działalności. Można się jednak domyślać, że ma to związek z bezprecedensowym kryzysem polityczno-gospodarczym w Wenezueli. Swe loty do Wenezueli zawiesiło już też wielu zagranicznych przewoźników, a ich międzynarodowe stowarzyszenie IATA zamknęło swe regionalne biuro w Caracas.

Wygląda jednak na to, że wenezuelscy właściciele SBA Airlines nie tracą, mimo wszystko, nadziei związanej z ich ojczystym krajem. Wczorajszy komunikat zakończyli zdaniem:

Nos despedimos convencidos de que nos volveremos a ver con mayor fuerza y ¡seguiremos aportando en la construcción de nuestra amada Venezuela!

„Żegnamy się z przekonaniem, że jeszcze się zobaczymy i będziemy nadal uczestniczyć w budowaniu naszej ukochanej Wenezueli!

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Wenezuelska Santa Barbara przestaje latać"

  1. Pingback: Kryzys w Wenezueli - Aserca Airlines kończy działalność | tierralatina.pl - Ameryka Łacińska i Karaiby

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.