Nie żyje Jacqui Saburido, Wenezuelka która była symbolem walki z pijanymi kierowcami.

Wenezuelka Jacqueline Saburido miała 20 lat, gdy w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę doznała poparzeń 60 proc. swojego ciała. Potrzebowała ponad 100 operacji aby zacząć w miarę normalnie funkcjonować...


Wenezuelka Jacqueline Saburido chciała pracować w firmie swojego ojca, produkującej i instalującej w Caracas systemy klimatyzacyjne. Studiowała inżynierię przemysłową i, w wieku 20 lat, wyjechała do Stanów Zjednoczonych na kilkumiesięczny kurs angielskiego.

To tam, w Teksasie, w 1999 roku, jej życie zmieniło się na zawsze. Wracała ze znajomymi z urodzin koleżanki, gdy w ich samochód „wbił się” jadący z przeciwka pick-up. Jego kierowca, 18-letni Reggie Stephey był pijany…

Z czterech osób jadących w samochodzie, którym jechała Jacqui, dwie zginęły na miejscu. Przybyli na miejsce wypadku policjanci nie byli w stanie wydobyć Wenezuelki z auta, które zaczęło się palić. Musieli poczekać na straż pożarną.

W szpitalu do którego trafiła lekarze nie dawali jej dużych szans na przeżycie. Ponad 60 proc. jej ciała było spalone – poparzenia 3 stopnia. Jacqueline straciła w ogniu m.in. obie dłonie, uszy, powieki, nos…

Ale, mimo wszystko, przeżyła. Choć przejść musiała później ponad 120 rekonstruktywnych operacji.

Jacqueline Saburido
Jacqueline Saburido przed i po wypadku. Ale już po wielu operacjach…

Gdy wyszła ze szpitala nie chowała się, nie zamknęła się w domu. Przeciwnie, uwierzyła że jej zmasakrowana twarz może sprawić, że ktoś kto wypije zrezygnuje z siadania za kierownicą.

Mimo, że muszę stać przed kamerą bez uszu, bez nosa, bez brwi i bez włosów, to zrobię to tysiąc razy, jeśli tylko miałoby to pomóc choć jednej jedynej osobie w podjęciu właściwej decyzji.

powiedziała w jednym z wywiadów.

Przez lata opowiadała o tym co się jej przydarzyło. –Jeśli ta twarz, to ciało, może uratować komuś życie, to czemu nie?– powtarzała. Pojawiała się na plakatach, brała udział w kampaniach uświadamiających kierowców, dwukrotnie zapraszana była do studia przez słynną Oprah Winfrey.

Jeden z najbardziej znanych filmów uświadamiających z Jacqueline Saburido

Nie nie czuję do niego żalu. Będzie musiał żyć całe życie z ciężarem świadomości tego co zrobił.– mówiła o kierowcy, który spowodował wypadek, który odmienił jej życie.

Kierowca, Reggie Stephey skazany został za swój czyn na 7 lat więzienia.

Kilka lat temu u Jacqueline zdiagnozowano raka. Przeprowadziła się do Gwatemali, gdyż uznała że w tamtejszym szpitalu będzie miała największe szanse na wyleczenie. Nie udało się – zmarła w ubiegłym tygodniu w wieku 40 lat.

Zostanie pochowana w Caracas, u boku jej matki, która zmarła, także na raka, w 2006 roku.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.