Rośnie pensja minimalna w Wenezueli

Prezydent Nicolas Maduro podpisał dekret zwiększający wenezuelską pensję minimalną. Od 1 maja wynosić ona będzie 40 tys. boliwarów, czyli... niespełna 8 dolarów. Miesięcznie.


W Wenezueli to już, zapoczątkowana przez Hugo Chávez, tradycja. Co roku, z okazji 1-majowego Święta Pracy, prezydent robi pracownikom w całym kraju prezent i zwiększa pensję minimalną.

Ostatnio, z powodu nieustająco rosnącej w Wenezueli inflacji, prezenty takie stają się jednak coraz częstsze. Na początku były one tylko pierwszomajowe, później, jeszcze za Cháveza, podwyżka ogłaszana była także z okazji Bożego Narodzenia. Ale już w ubiegłym roku, Nicolas Maduro pensję minimalną podnosił aż 6 razy!

Mimo to Wenezuelczycy zarabiają, realnie, coraz mniej. Aktualnie obowiązująca wynagrodzenie minimalne, które otrzymuje aż ponad 70 proc. wszystkich zatrudnionych w Wenezueli (i które tez jest sumą, którą dostają wszyscy wenezuelscy emeryci) to 18 tysięcy suwerennych boliwarów.

18 tysięcy, czyli po dzisiejszym czarnorynkowym kursie dolara, 3 dolary i 20 centów. Miesięcznie. Albo 3 dolary i 44 centów, jeśli zastosujemy kurs oficjalny, który ostatnio coraz sprawniej goni ten czarnorynkowy.

Na szczęście od 1 maja większość Wenezuelczyków zarabiać będzie znacznie więcej. Znacznie więcej, nie znaczy jednak, że dużo. Bo choć zapowiedziana przez Maduro podwyżka przekroczy 100 proc. to jednak wciąż będzie to najniższa oficjalnie regulowana pensja świata.

Od 1 maja wynagrodzenie minimalne wyniesie 40 tys. boliwarów. Czyli 7 dolarów i 65 centów po oficjalnym kursie. Miesięcznie!

Ok, pracownicy (ale już nie emeryci), otrzymują też, obowiązkowo, nieopodatkowany, tzw. bon żywnościowy, czyli dodatek do pensji, który od 1 maja wynosić będzie 25 tys. boliwarów. Czyli dodatkowe 4 dolary i 78 centów. Miesięcznie!

Nicolas Maduro, Wenezuela
Nicolas Maduro, najnowsze „zdjęcie oficjalne”, które musi zawisnąć w każdej instytucji publicznej.

Do tej pory prezydent, zarówno Chávez jak i Maduro, zawsze ogłaszali 1 majową podwyżkę w specjalnym telewizyjnym orędziu. Tym razem, po raz pierwszy, ograniczono się jedynie do opublikowania podpisanego przez prezydenta dekretu.

Decyzja o podniesieniu wynagrodzenia minimalnego została przyjęta z najwyższym zaangażowaniem i wolą osiągnięcia najwyższej skuteczności politycznej i rewolucyjnej jakości w budowaniu Socjalizmu.

przeczytać można w dekrecie.

Patrząc na wysokość wenezuelskiej pensji w dolarach należy pamiętać, że jest to wartość dzisiejsza. 15 maja, gdy Wenezuelczycy odbierać będą połowę swego wynagrodzenia (najczęściej właśnie połowa pensji wypłacana jest co 15 dni), będzie ona bez wątpienia niższa. I być może znacznie niższa.

Ubiegłoroczna denominacja, wbrew oczekiwaniom rewolucyjnych ekonomistów, nie spowolniła bowiem wenezuelskiej inflacji. Która już jest wręcz podręcznikową hiperinflacją. Wg. prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego sięgnąć ona może, w tym roku, 10 milionów procent.

Wenezuelski, pozarządowy, instytut CENDA, który od ponad 40 lat wylicza m.in. wartość tzw. podstawowego koszyka żywnościowego, szacuje że w marcu standardowa wenezuelska rodzina z dwójką dzieci potrzebowała ponad 40 minimalnych pensji aby zapewnić trzy zrównoważone posiłki dziennie.

Od 1 maja, wg. dzisiejszych cen, za miesięczną pensję Wenezuelczyk będzie mógł sobie kupić np. 4 kilo mięsa wołowego. Albo niespełna 2 kilo lokalnie uprawianych limonek.

W tylko jednym miejscu wenezuelski pracownik poczuć się może bogaczem – na stacji benzynowej. Za minimalną pensję mógłby bowiem kupić, czysto teoretycznie, ok. 350 milionów litrów benzyny.

Problem w tym, że benzyny nie da się zjeść…
Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.