O tierralatina.pl


tierralatina.pl narodziła się  z fascynacji i frustracji.

Fascynacji bogactwem i różnorodnością Latynoameryki i Karaibów, oraz frustracją tym, że polskie media tak mało im poświęcają uwagi. W efekcie powszechna wiedza o tym zakątku świata jest w naszym kraju wciąż dość szczątkowa i stereotypowa: Meksyk kojarzy się głównie z tequilą i sombrerami, Kolumbia to narkotyki, Wenezuela to Hugo Chávez, Brazylia to wycinana Amazonia i karnawał, Chile – Pinochet, Argentyna to tango i piłka nożna, a Karaiby to rajskie plaże.I choć skojarzenia te – oczywiście – niosą w sobie trochę prawdy, to jednak (i na szczęście!) region ten to znacznie więcej…

Na tierralatina.pl chcemy to właśnie pokazać – tę niesamowitą różnorodność i bogactwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Przybliżyć ich kulturę, turystyczne atrakcje, polityczne debaty, gospodarczy rozwój, sukcesy i problemy. Przypomnieć historię i przedstawić architektów przyszłości. Pokazać co bawi, a co martwi mieszkańców Quito, Limy, Bogoty, Buenos Aires, czy chilijskiej prowincji.

Chcielibyśmy Was zainteresować, skłonić do debaty, zachęcić do podróży, czy nawet pomóc w jej organizacji. Naszym marzeniem jest aby tierralatina.pl (i jej forum) stała się wirtualnym miejscem spotkań osób, tak jak my, zafascynowanych tą częścią świata.

tierralatina.pl tworzą m.in.:

Katarzyna Baran – Pasjonatka Ameryki Łacińskiej. Skończyła stosunki międzynarodowe i psychologię na UW. Wiele miesięcy spędziła na latynoskiej ziemi. Rozmawiała z meksykańskimi guerrilleros, tańczyła forró na północy Brazylii, piła mate z gauchos i rum na Kubie, sprzedawała bransoletki na boliwijskich ulicach, przejechała stopem z Gwatemali do Panamy. Najbardziej zachwyciła ją Brazylia – chce wrócić tam na stałe.

Sergiusz BoberUważnie przygląda się Ameryce Łacińskiej przez futbolowe okulary. Autor Futbolin – bloga znanego chyba każdemu polskiemu miłośnikowi latynoskiej piłki nożnej. Kibic argentyńskiego Boca Juniors i brazylijskiego FC São Paulo.

Kamil Karczewski – Absolwent stosunków międzynarodowych na UW, studiował również historię. Pasjonuje go wszystko co obce, inne. Zjeździł całą Europę, trzy miesiące podróżował z Dublina do Damaszku, znaczną część autostopem. Specjalizuje się w tematyce bałkańskiej, ale wraz z nauką portugalskiego dopadła go fascynacja Brazylią.

Marek Arcimowicz –  Z wykształcenia architekt-planista, instruktor narciarstwa. Z zawodu fotograf od „zadań specjalnych“. Pracuje dla liczących się klientów i największych agencji reklamowych w Polsce i za granicą. Z aparatem „zaliczył“ wszystkie strefy geograficzne. Jego prace i artykuły publikowano na łamach m.in.: “National Geographic Polska”, “National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Focus”, „GEO”, „Góry”, „Voyage”, „Newsweek”, „Wiedza i Życie”, „Gazeta Wyborcza”, „Foto-Pozytyw”. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym wystawie “Oczami Fotografów National Geographic”. Wielekrotny juror konkursow fotograficznych. Od roku 2005 członek światowej “stajni” fotografów LOWEPRO. Wspierany ponadto przez SONY, VANTORO, MERRELL i TILAK. Prowadzi mobilne studio foto/graficzne – żyje i pracuje w międzykontynentalnym rozkroku. Poza pracą – mieszka z żoną, dwójką dzieci i psem w górach. Autor bloga o fotografii i podróżach arcimowicz.com.

Michal Rudziecki – Rocznik 1972. Prawnik, absolwent CESLA. Rodem z Warszawy, od 2004 r. mieszka i pracuje w Brukseli. Żywo zainteresowany wszystkim, co ma związek z Ameryką Łacińską, z którą oprócz sentymentu łączą go też więzi rodzinne. Miłośnik literatury w oryginale, z wypiekami na twarzy pochłania książki Mario Vargasa Llosy, José Donoso i Roberto Bolaño. Przyrządza wyśmienite ceviche.

Tomasz Surdelkolejny rocznik 1972. Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, El Mercurio, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Mieszka w Buenos Aires, ale trudno go tam zastać. Pisze (czasami) bloga Sur del Sur.

Maria Maia Szydłowska – krakowianka z brazylijską duszą. Połknęła bakcyla capoeiry. Choć nie, to capoeira połknęła ją…

Maciej Tarasin – poszukiwacz przygód i kajakarz. Wielbiciel Kolumbii (w której jeszcze nie był) i Boliwii. Moczył wiosła w brazylijskiej części Pantanalu, boliwijską Rio Tuichi spłynął tratwą własnej konstrukcji. W czwartkowe wieczory przenosi się do Ameryki Południowej słuchając kolumbijskich rytmów i sącząc whisky w pewnym żorskim pubie.

Marcin Wisniewski – rocznik 1978. Dziennikarz i politolog. Przez kilka lat pracował dla lokalnych mediów, ale tęsknota do światów wyczytanych w książkach zmusiła go do emigracji. Od kilku lat zasila szeregi brytyjskiej klasy robotniczej, a każdą wolną chwilę spędza tam, gdzie go jeszcze nie było. Odwiedził, między innymi, Argentynę, Urugwaj i Kubę. Serce zostawił jednak w Meksyku i tam, kiedyś, ma zamiar zapuscic korzenie.

Adam Zdrodowski – studiuje etnologię i antropologię kulturową na UMK w Toruniu. Swoją przygodę z Ameryka Łacińską zaczął wraz z poznaniem smaku yerba mate. Zaraz potem zainteresował go cały południowo-zachodni koniec świata, od muzyki po literaturę i politykę. W wolnym czasie tańczy salsę i inne latynoskie rytmy.

Ta lista nie jest bynajmniej zamknięta. Przeciwnie – mamy nadzieję, że będzie się ona nieustannie wydłużać. Czekamy na nowych autorów, na regularnie pisane teksty i pojedyńcze relacje.

Kontakt:

redakcja(małpa)tierralatina.pl