Jak z tym cenami?

Jak z tym cenami?

Postprzez thomasius » 23 paź 2012 10:47

Witajcie!
Zastanawiam się nad spędzeniem miesiąca (grudzień) w Brazylii :) ale trochę sie zraziłem informacjami o cenach które poszybowały tam podobno bardzo w górę. To że drożej niż w Polsce już wyczytałem, ale ile? gdzies pisali ze drogo jak w Londynie.

Czy ktoś może podać jakieś przykładowe ceny: piwo, butelka wody w sklepie, niewyszukany posiłek na mieście?

Planuję spać w hostelach/dormach, ale poza tym dobrze się bawić. Byłem w Kolumbii i już tam większość rzeczy wydawała mi się co najmniej na poziomie jak w PL lub droższa.

Dziękii!!
thomasius
clandestino

Reklama

Book Hostels Online Now

Re: Jak z tym cenami?

Postprzez Maczek » 24 paź 2012 21:05

Witaj. Nie byłam w Brazylii, więc konkretnie na Twoje pytanie nie odpowiem. Ale w zeszłym miesiącu wróciłam z miesięcznej podróży po Argentynie i Chile i mogę Ci powiedzieć, że, generalnie, w Argentynie jest bardzo drogo (30/50 proc. drożej niż w Polsce). I pełno w niej Brazylijczyków, którzy powtarzają, że dla nich Argentyna jest tania.
Maczek
clandestino

Postprzez jsochaczewski » 25 paź 2012 21:10

thomasius napisał(a):Witajcie!
Zastanawiam się nad spędzeniem miesiąca (grudzień) w Brazylii :) ale trochę sie zraziłem informacjami o cenach które poszybowały tam podobno bardzo w górę. To że drożej niż w Polsce już wyczytałem, ale ile? gdzies pisali ze drogo jak w Londynie.

Czy ktoś może podać jakieś przykładowe ceny: piwo, butelka wody w sklepie, niewyszukany posiłek na mieście?

Planuję spać w hostelach/dormach, ale poza tym dobrze się bawić. Byłem w Kolumbii i już tam większość rzeczy wydawała mi się co najmniej na poziomie jak w PL lub droższa.

Dziękii!!

Mieszkam w Brazylii od 4 lat i to wygląda mniej więcej tak:

Brazylia jest droga, droższa od Polski i droższa długo pozostanie. To raz.
Inna sprawa to faktyczny koszt życia dla turysty wpadającego na miesiąc.

W zależności od miasta czy dzielnicy (jak duże miasto - Rio, Sao) ceny będą się różnić +/- 10%

Hostele kosztują tyle co w Europie (np. Amsterdam), różnica taka (szczególnie gdy jedzie się grudniu), że w sezonie (grudzien/styczen) ceny skaczą nieziemsko. Na wszystko. Butelka piwa na plaży kosztuje w Rio 3x tyle co kilka ulic w głąb miasta. Hostele też są dużo droższe i trzeba się spiąć wcześniej by zdobyć miejsce)

Piwo - najtańsze (na wzór amerykańskich sikaczy) kosztuje po wsiach (butelka 0,33 /puszka) czasem poniżej reala (1,5 zł po obecnym kursie), w mieście ok. 1,5 Rs. Lepsze 2-3 reale, Importowane z Europy mogą kosztować do 25 reali za butelkę 0,5L.

Najtańsza woda 1,5 litra kosztuje ok. 1-1,5 reala

Kokos na plaży w Rio 3-4 reale, kg ziemniaków 2-3 reale, kg (smacznych) jabłek (np. Fuji) kosztuje 3-4 reale.

Tani obiad najlepiej znaleźć w miejscowych żarciowniach na kilogramy (comida a kilo). Duży talerz z różnymi dobrymi rzeczami (często mają w nich sushi) kosztuje 10-20 reali.

Paszteciki w tzw. knajpie na rogu 2-3 reale, do tego sok świeży 2 reale.

Ale to wszystko są koszty drobne. Prawdziwe ceny zaczynają się gdy ktoś w Brazylii chce żyć na dłużej i mieszkać na poziomie i nie żreć tego co miejscowa masa czyli 7x w tygodniu mięcha z fasolą i popijać guaraną.
jsochaczewski
clandestino

Postprzez Polones » 01 lis 2012 03:43

Do thomasius:

Też mieszkam w Brazylii. To prawda, ceny są wyższe niż w Polsce (jak odwiedzam rodzinę, to mam zakupową ucztę), ale bardzo zależą one od miejsca (sklep lokalny/supermarket, lokalny mały bar/popularna knajpa z muzyką).

Warto też wziąć pod uwagę to, że kurs złotego do reala na początku roku wynosił 1,88. Dziś - 1,56. Czyli dziś, w stosunku do opowieści sprzed roku, ceny nie muszą wyglądać aż tak źle. Ale na pewno tanio nie jest.
Polones
turista

• Reklama

Powrót do Brazylia