Skarby Peru, królewski grobowiec w Huarmey - wystawa w WAW

Imprezy i wydarzenia w Polsce. Oczywiście te związane z Ameryką Łacińską i Karaibami.

Skarby Peru, królewski grobowiec w Huarmey - wystawa w WAW

Postprzez tierralatina.pl » 17 lis 2017 00:22

Wystawa Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

SkarbyPeru.jpg


Jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć 2013 roku według amerykańskiego magazynu „Archaeology”. Cover-story magazynu "National Geographic" (2014) w ponad 20 wersjach językowych na całym świecie. Nagroda National Geographic Traveler 2013 w kategorii Naukowe odkrycie roku.

Castillo de Huarmey na północnym wybrzeżu Peru. Po wielu latach prac polscy archeolodzy – dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz – we współpracy z peruwiańskimi badaczami, odkryli pierwszy, królewski nienaruszony grobowiec preinkaskiej cywilizacji Wari. Wyniki ich pracy po raz pierwszy w Europie zobaczyć będzie można pod koniec 2017 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Polskie odkrycie to ukoronowanie starań wielu pokoleń badaczy. Do tej pory ekspozycja prezentowana była w pełnym kształcie jedynie w Limie. Badanie dziejów Wari jest niezwykle istotne dla zrozumienia początków imperium Inków. Wiedza o przedinkaskiej cywilizacji była jednak do tej pory niewielka. Wszystkie znane pozostałości mauzoleów, należących do ówczesnych elit, zostały dawno ograbione lub z upływem czasu znacznie zniszczone. Polscy archeolodzy jako pierwsi odkryli i zbadali kompletny królewski grobowiec Wari.

Na wystawie znajdzie się łącznie około 150 obiektów z Narodowego Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru w Limie, w tym skarby odkryte przez polsko-peruwiańską ekipę w Castillo de Huarmey. Wśród nich pojawią się bogato zdobiona biżuteria, tkaniny będące symbolem władzy i dostatku oraz ceramika – kilkadziesiąt naczyń, pochodzących z różnych regionów, oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Nie zabraknie przedmiotów wykonanych z egzotycznych materiałów - takich jak obsydian sprowadzany z peruwiańskich wyżyn lub święte muszle mullu z ciepłych mórz Ekwadoru. Oprócz wymienionych wyżej obiektów na wystawie za pośrednictwem multimediów odtworzony zostanie wygląd odkrytego grobowca. Za scenografię wystawy odpowiada wybitny polski architekt – Przemo Łukasik.

Producentami wystawy są Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych.

Czas trwania: 15 grudnia 2017 - 27 maja 2018
Z tierralatina.pl możesz m.in. wyszukać najtańsze połączenie lotnicze, zarezerwować hotel, bądź hostel.
Avatar użytkownika
tierralatina.pl
ciudadano
 
Posty: 542
Dołączył(a): 26 wrz 2009 06:14
Lokalizacja: Ameryka Łacińska


  • Reklama

Powrót do Agenda Latina

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama
cron